گفت‌وگو با مدیرعامل صرافی هیتوبیت به بهانه رویداد ۹ ژانویه / نیاز به تعامل بیشتر در اکوسیستم رمزارز وجود دارد

رویداد ۹ ژانویه هر سال توسط کارخانه نوآوری رسانه راه‌کار برگزار می‌شود. نوزدهم و بیستم دی‌ماه، این رویداد برای سومین سال متوالی به منظور گرد هم آمدن فعالان حوزه رمزارز و بلاکچین کشور برگزار خواهد شد. صالح خواجه‌دلویی، مدیرعامل صرافی هیتوبیت، یکی از فعالان این حوزه است که به بهانه رویداد ۹ ژانویه با او صحبت کرده‌ایم.

او درباره تغییراتی که در یک سال گذشته در حوزه بلاکچین و رمزارزها اتفاق افتاده می‌گوید: «در فضای داخل، سرویس‌هایی جدید برای کاربران تعریف شده است که این موضوع نقطه عطفی بود. سرویس‌های متنوعی ایجاد شد که روش‌های معاملاتی جدید، ارائه کردن خدمات جدید، اعتبار دادن‌ها، دستاوردهای آن بودند؛ زیرا قبل از این موضوع، فقط معامله افراد بود اما اکنون بر پایه معامله، سرویس‌های متنوعی در حال ارائه شدن است و این تغییر بودی که در بازار رمزارز ایران اتفاق افتاد. طبیعتا  در بحث رگولاتوری یک گام، بیشتر در خصوص آن برداشته شد. البته با الزاماتی که ابلاغ شد و جلساتی که رو به جلو می‌رود همچنان اول کار است و در رابطه با این موضوع کارهای زیادی باقی مانده است.»


تغییرات بلاکچینی در جهان


مدیرعامل صرافی هیتوبیت در این باره عنوان می‌کند: «تغییرات در جهان نیز به این گونه است که ما یکسری بلوغ را در رفتارها می‌بینیم و در صرافی‌ها تغییراتی مشاهده می‌کنیم. در کنار آن فراز و فرودهایی نیز در اکوسیستم‌های مختلف وجود دارد از جمله صرافی‌ها و کامیونتی‌هایی که شکل گرفته است، مجموعه سرمایه‌گذاری‌هایی که بعضا شکست خورده‌اند و مثال‌های دیگر. همه‌ این‌‌ها نشان می‌دهد که پویایی در این اکوسیستم وجود دارد و اگر صدایی از اکوسیستم شندیده نشود، شاید درحال درجا زدن و یکنواختی خود شده باشد. کامیونیتی رمزارز در ایران در این یک سال بسیار بالغ‌تر شده است و در واقع در جلسات، مدل تعاملاتی که وجود دارد، همراهی که از یکدیگر  مشاهده می‌کنیم نشان از بالغ‌تر شدن آن است که من این موضوع را به فال نیک می‌گیرم.»


ضعف‌های اکوسیستم بلاکچین و رمزارز


صالح خواجه‌دلویی با اشاره به اینکه بحث رگولاتوری و گردن نگرفتن این حوزه یکی از موضوعاتی است که وجود دارد، اظهار می‌کند: «انتظار ما این بود که بانک مرکزی سند ره‌نگاشت را دو سال قبل منتشر کند که دیگر اکنون در لایه مقرره و قانون‌گذاری آن باشیم. هر چه مه آلودتر به این فضا نگاه داشته باشیم و برای ما شفاف نباشد، اکوسیستم‌ها آن رشدی که باید داشته باشند برایشان اتفاق نخواهد افتاد و میزان ریسک‌پذیری برای بازیگران این حوزه بسیار پایین می‌آید.»

او در ادامه اضافه می‌کند: «مقاومت همیشه در برابر تکنولوژی‌های جدید وجود دارد اما مسیر خود را طی خواهد کرد. در واقع انطباق‌پذیری همیشه اتفاق می‌افتد هر چه قدر هم که مقاومت وجود داشته باشد. مخصوصا تکنولوژی که هر لحظه در آن اتفاقی رخ می‌دهد و به دلیل همین موضوع الزام‌ گذاشتن برای آن نیز نمی‌تواند به یکباره اتفاق بیافتد که همین مسئله یک نقطه ضعف است.»


مدل حاکمیتی رمزارزها در ایران


مدیرعامل صرافی هیتوبیت با اشاره به اینکه مدل حاکمیتی در ایران به این صورت است که یکبار قانونی وضع می‌شود و ممکن است که نهایتا به صورت ناگهانی به آن برسند و بر آن بازبینی داشته باشند، می‌گوید: «اما این فضا نیاز به پویایی دارد و باید از خود تشکل‌ها‌ استفاده شود همچنین قانون‌گذاری آن باید به آن شکل باشد که متناسب با آن تکنولوژی باشد که افراد بتوانند فعالیت درستی داشته باشند.»


شکل گرفتن بازار زیرزمینی رمزارزها


او در ادامه توضیح می‌دهد: «اگر ما صرفا سخت‌گیری داشته باشیم، بازار زیرزمینی شکل خواهد گرفت و با به وجود آمدن بازار زیرزمینی، در واقع داریم عملا به پولشویی کمک می‌کنیم و هچنین فرار سرمایه به سمت صرافی‌ّ‌ّ‌های خارجی به ‌وجود خواهد آمد که اکنون نیز اتفاق افتاده است. در صورتی که تریدرها در فضای معاملات اسپات یا مارجین به چه چیزهایی نیاز دارند که در این فضا نمی‌توان به آن‌ها سرویسی ارائه شود.»

صالح خواجه‌دلویی با اشاره به اینکه نیاز است کمی بیشتر به سمت بلوغ حرکت کنیم و درباره مواردی که به آن پرداخته نشده است مانند امنیت دارایی دیجیتال  صحبت کنیم، یادآور می‌شود: «این موضوع هم برای کاربران مهم است و هم برای حاکمیت، در واقع این موضوع به اکوسیستم کمک می‌کند که بهتر همراهی داشته باشد. درست است که شرکت‌های مختلف در گام اول رقیب هم هستند اما می‌توانند با همراهی هم این مسیر را روشن کنند.»


اهمیت توجه به نیاز کاربران


مدیرعامل صرافی هیتوبیت در این باره بیان می‌کند: «لازم است درباره ارائه خدمات به کاربران صحبت شود. در واقع کاربران صرفا بخواهند خریدوفروش داشته باشند و رمزارزی که مدنظرشان است را خرید یا معامله کنند، این کوچک‌ترین مسئله مورد توجه است .در واقع به مشتریان باید به این صورت نگاه کرد که افراد هدفی داشته باشند و در آن موفق شوند و دیدگاه پشتیبانی را به سمت مشتری ببریم. این موضوع بسیار مهمی است که می‌تواند اتفاق بیافتد. خود اکوسیستم رمزارز نیز به صورت تنها فعالیت نکنند و در یک‌جاهایی باید تعامل بیشتری اتفاق بیافتد که در حال حاضر آن تعامل در اول راه قرار دارد.»


پذیرش مشتریان سازمانی در اکوسیستم رمزارزها


او در این خصوص توضیح می‌دهد: «فضای بلاکچین، فضای اکوسیستمی است که بسیار راحت می‌تواند سرویس‌های سازمانی را با رتبه بالا ارائه دهد و همچنین به راحتی نیز می‌تواند به نیازهایشان پاسخ دهد؛ به دلیل این‌که یک تکنولوژی است که به راحتی توسعه پیدا می‌کند. بنابراین می‌تواند به این راحتی این سرویس را ارائه کند. شفافیت یکی از مولفه‌های مهم حوزه بلاکچین است که باعث می‌شود شرکت‌ها نیز این موضوع را بپذیرند و تمایل داشته باشند از این تکنولوژی استفاده کنند. همراهی هم وجود دارد، اگر شما نگاه کنید صرفا کسب‌وکارها نمی‌توانند به این فضا ورود داشته باشند، بلکه مجموعه‌ّای سبدگردانی، مدیریت و  همچنین شرکت‌هایی که در این فضا نیستند و خواهان کسب سود یا تامین مالی در این فضا  باشند نیز می‌توانند از این فضا استفاده کنند.»


رویداد ۹ ژانویه سال گذشته


صالح خواجه‌دلویی خاطره‌ای از رویداد ۹ ژانویه سال گذشته تعریف می‌کند: «در رویداد سال گذشته موضوعی برایم جالب بود و آن این بود که همه جمع شده بودیم که کمک کنیم این اکوسیستم که نسبت به اکنون بدنه نحیفی نیز داشت، حفظ شود و آن را بهبود ببخشیم. در واقع خواستار فضاسازی بودیم که اتفاق افتاد و اکنون نیز در حال بهتر شدن است. شنیده شدن یک‌سری صداها، نیازها، رفتارها باید اتفاق می‌افتاد که البته انجام شد. رویداد ۹ ژانویه برای من تصویر مکانی است که اکوسیستم در آن بتواند صحبت کند، شنیده، تحلیل و دیده شود؛ زیرا فضای رویدادهای دیگر به این گونه است که با یک هدف مشخص به یک بخش کوچکی از رمزارز می‌پردازند اما رویکرد تخصصی که کامیونیتی رمزارزها و فعالان دور هم جمع شوند و از چالش‌ها و دستاورهایشان صحبت کنند و بتوانیم در انتها بگوییم به یک موفقیت و دستاوردی دست پیدا کردیم، نیاز است.» 


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *