گفت‌وگو با کاوه مشتاق، مدیرعامل انجمن بلاکچین به بهانه رویداد ۹ ژانویه / برخی صرافی‌های رمزارز زیادی، فاقد استانداردهای امنیتی هستند

فاطمه شایگان / نقطه قوت اکوسیستم رمزارز و کسب‌وکارهای ایرانی این است که بسیاری از مردم برای ورود به این بازار تمایل پیدا کرده‌اند. این موضوع از هات‌مانی بودن ریال نشأت می‌گیرد. کاوه مشتاق، مدیرعامل انجمن بلاکچین ایران به بهانه رویداد ۹ ژانویه، درباره نقاط قوت و ضعف اکوسیستم ایران و کسب‌وکارهای آن صحبت می‌کند. او می‌گوید: «ضعفی که در اکوسیستم وجود دارد این است که صرافی‌ها بدنه اصلی را تشکیل می‌دهند. همچنین، ما در پروژه‌های بلاکچینی و کریپتوکارنسی فعالیت کم‌تری داشتیم.»


تغییرات اکوسیستم رمزارز و بلاکچین


مدیرعامل انجمن بلاکچین ایران در این باره می‌گوید: «تا چند وقت گذشته بازار یک روند نزولی را طی کرده و اکنون چند روزی است که بازار صعودی شده است. این موضوع باعث شده بود بسیاری از پروژه‌هایی که صرفا به دنبال خریدو‌فروش رمزارز بودند،‌ کم‌رنگ شوند. از آن طرف نیز پروژه‌های زیادی بر سر کار نیامده‌اند که این موضوع در ایران بسیار مطرح بود. در بازار جهانی، کمابیش مشکلات قانونی وجود داشت. می‌توان گفت که در کل امسال، سال پربرکتی نبود.» 


نقاط قوت و ضعف صرافی‌ها و شرکت‌های بلاکچین


کاوه مشتاق، درباره نقاط قوت و ضعف صرافی‌ها اظهار می‌کند: « طبق برآوردی که داشتیم حدود ۷۰۰ صرافی در حال فعالیت هستند و شرکت‌های پرداخت‌یاری به ۴۷۰ صرافی خدمات ارائه می‌کنند که این تعداد زیادی است. بسیاری از این صرافی‌ها فاقد هر گونه استانداردهای امنیتی ساده هستند و شاید به این شکل است که هنگامی که شما دارییتان را تحویل کسی می‌دهید،‌ آن دارایی، در گوشه خیابان نگه‌داری شود. در واقع اکثر صرافی‌ها حتی صرافی‌های بزرگ در ایران دارای مشکل هستند که این موضوع نقطه ضعف بزرگی است. خوشبخاته تاکنون اتفاقی برای صرافی‌ها نیافتاده است، اما اگر روزی برای مثال سرقت از صرافی اتفاق بیافتد، برای همه ما بد خواهد شد؛ بنابراین صرافی‌ها باید در بحث امنیت دقیق‌تر عمل کنند و مراقب امنیت رمزارزها و اطلاعات افراد باشند.»

او ادامه می‌دهد: «نقطه قوت صرافی‌ها این است که مشتریان علاقه‌مند هستند و وجود این مشتریان، باعث شده است که در یک سال اخیر صرافی‌ها به سمت طراح‌هایی که مردم می‌پسندند، مانند دیفای یا استاپ لاس بروند. در واقع امسال فیچرهای کاربرپسند بیشتری دیده شده است، اما فکر می‌کنم همچنان جا دارد که صرافی‌ها، پروژه‌های عملیاتی بلاکچین و رمزارز را تامین مالی کنند. برای مثال، گروهی وجود دارد که در شبکه بلاکچین، لانچ‌پد ان‌اف‌تی را گذاشتند که لانچ‌پد بسیار موفقی بوده است. صرافی‌ها می‌توانند پروژه‌های مختلف نگه‌داری کاستودی رمزارز را داشته باشند، بسیاری از کاربران حرفه‌ای نیستند که بتوانند به خوبی از رمزارزشان استفاده کنند؛ به همین دلیل به یک سیستم راحت نیاز دارند. از نظر من صندوق‌های خریدو‌فروش نیز باید راه‌اندازی شود؛ زیرا برخلاف تبلیغاتی که در اینستاگرام می‌شود، خریدوفروش کار هر کسی نیست. رمزارز را هم می‌شود به‌عنوان یک ابزار استفاده کرد. در واقع ما رمزارز را برای گران شدن خریداری می‌کنیم، در صورتی که می‌توان از آن استفاده‌های دیگری داشت.»


چگونگی کاربردپذیر کردن رمزارز


کاوه مشتاق با اشاره به این که اولین پارامتر مورد نیاز برای کاربردپذیر کردن رمزارز در شرایط کنونی، بیدار شدن مردم از توهم پولدار شدن به واسطه رمزازر است، بیان می‌کند: «برای مثال می‌شود از آن در تجارت‌های کوچک استفاده کرد. در واقع، رمزارز در مسائل کوچک،‌ می‌تواند مشکلات قشر زیادی از مردم را حل کند و لازم است که توسعه‌دهندگان، راهکارهایی که برای مردم موثرترند را بیشتر ارائه دهند.»


لزوم موافقت رگولاتور برای توسعه


او درباره نقش رگولاتور در توسعه اکوسیستم رمزارز کشور بیان می‌کند: «رگولاتور در این معاملات نقشی ندارد و خود را به روزرسانی نکرده است؛ به همین دلیل از معادلات کنار کشیده شده است، اما می‌‌تواند با قبول رفع تعهد ارزی با رمزارز، خود را به بازی برگرداند و به جای داشتن نگرانی‌های ذهنی و فلسفی که آینده چگونه خواهد بود، می‌تواند بسیار ساده با کنترل کردن رمپ ورودی و خروجی صرافی‌ها، به مدیریت این فضا بپردازد.»


بلوغ کامونیتی‌ها


کاوه مشتاق در این باره خاطرنشان می‌کند: «متاسفانه کامونیتی در این یک سال اخیر دچار عقب‌گرد شده است؛ زیرا تعداد زیادی از  افراد خوب و با‌سواد کامونیتی مهاجرت کرده‌اند. در واقع، مهاجرت بلای جان کامونیتی‌ها شده است. آن‌ها همچنان به یک توسعه‌دهنده و از آن بیشتر به یک کسب‌وکار توسعه‌دهنده خوب نیاز دارند. از نظر من، کامونیتی‌ها مقداری از پذیرش رمزارزهای فیک بالغ‌تر شده‌اند، اما متاسفانه همچنان شت‌کوین محبوبیت بسیار زیادی در این حوزه دارد.»


شبکه‌سازی، مهم‌ترین‌ کار رویداد ۹ ژانویه


مدیرعامل انجمن بلاکچین ایران، با اشاره به اینکه در رویدا ۹ ژانویه درباره پروژه‌های خوب و هم‌چنین کارهای خوبی که در کامونیتی اتفاق افتاده است، بیشتر صحبت شود، می‌گوید: «در واقع مهم‌ترین کاری که این رویدادها می‌توانند انجام دهند، شبکه‌سازی است. در این رویداد می‌شود با افراد زیادی آشنا شد و به واسطه هم‌افزایی با یکدیگر می‌توان پروژه‌های زیادی را جلو برد.»

سومین رویداد ۹ ژانویه امسال همچون دوره‌های گذشته، در تاریخ ۱۹ و ۲۰ دی‌ماه، با هدف توسعه اکوسیستم رمزارز و بلاکچین کشور و فرصت‌های کسب‌وکاری و اقتصادی پیش‌ روی فعالان این حوزه نوظهور در کتابخانه ملی ایران برگزار می‌شود. امسال اما توجه به رشد اقتصاد و بازار دیفای و تحولاتی که صنعت مالی غیرمتمرکز رقم خواهد زد، یکی از بخش‌های مهم محتوایی رویداد ۹ ژانویه این حوزه خواهد بود؛ رویدادی که تلاش دارد ضمن رصد دگرگونی‌هایی که رمزارزها و فناوری‌های مرتبط با آنها رقم زده به این پرسش پاسخ دهد که فرصت‌های این تغییرات برای کشورهای در حال توسعه از جمله ایران کدام‌اند و کدام بخش از این تحولات می‌تواند تهدیدی برای زیرساخت‌های پرداخت یا متغیرهای تأثیرگذار بر کلیت اقتصاد کشور باشد. 


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *