هدیه علمی انتشارات راه پرداخت به مخاطبان حوزه فناوری مالی / انتشار شش کتاب از مجموعه ۹گانه رویداد ۹ ژانویه

انتشارات راه پرداخت به‌عنوان بخشی از کارخانه نوآوری رسانه راه‌کار به مناسبت رویداد ۹ ژانویه و با تعهد به مسئولیت اجتماعی خود در راستای فرهنگ‌سازی و انتقال دانش، تصمیم به ارائه یک هدیه علمی به مخاطبان اکوسیستم نوآوری کرده است. انتشارات راه پرداخت در آستانه این رویداد مهم، ۹ عنوان کتاب در حوزه فناوری‌های مالی (فین‌تک) را به‌ رایگان و در قالب نسخه‌های الکترونیکی در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهد که تاکنون شش کتاب از این مجموعه ۹گانه منتشر شده است.

انتشار و توزیع رایگان به‌عنوان جهشی نوین در انتشارات راه پرداخت، یک گام مثبت به سوی اشاعه دانش و اطلاعات در حوزه فناوری‌های مالی است. از علاقه‌مندان به این حوزه دعوت می‌شود از این فرصت بهره‌مند شوند و کتب الکترونیکی را به‌ صورت رایگان از وب‌سایت انتشارات راه پرداخت دریافت کنند.

کارخانه نوآوری رسانه راه‌کار امیدوار است این اقدام نه‌تنها به افزایش دانش جامعه کمک کند، بلکه در راستای ترویج درک بهتر از فناوری‌های نوین مالی نیز مؤثر باشد. ما معتقدیم که دانش باید همگانی باشد و این اقدام تعهد ما به اشتراک‌گذاری دانش با جامعه را نمایان می‌سازد.


نگاهی به شش کتاب منتشرشده از مجموعه ۹گانه


در این راستا تاکنون شش کتاب از مجموعه ۹گانه انتشارات راه پرداخت به مناسبت رویداد ۹ ژانویه منتشر شده است. «اقتصاد دیجیتال دوبی»، «قوانین و مقررات رمزارزها در جهان»، «آینده فایننس»، «راه‌کار شماره ۱: دارایی دیجیتال»،
«راه‌کار شماره ۲: تأمین مالی خرد» و «راه‌کار شماره ۳: بانک و بانکداری»، شش کتاب منتشرشده از مجموعه ۹گانه رویداد ۹ ژانویه هستند. سه کتاب دیگر با عناوین «راه‌کار شماره ۴: تکنولوژی»، «نقشه راه بلاکچین قطر» و «چهل پروژه برتر رمزارز از دید مجله فورچون» نیز تا روز رویداد ۹ ژانویه منتشر می‌شوند و به‌ صورت رایگان در دسترس عموم قرار خواهند گرفت. امید است این اقدام انتشارات راه پرداخت در جهت توسعه فرهنگ علمی و فناورانه جامعه، گامی مؤثر و پربار باشد.


اقتصاد دیجیتال دوبی


کتاب «اقتصاد دیجیتال دوبی» اولین کتاب از مجموعه ۹گانه انتشارات راه پرداخت است که هشتم آذرماه منتشر شد. کتاب «اقتصاد دیجیتال دوبی» حاصل پژوهش جامعی است که با همکاری اتاق اقتصاد دیجیتال دوبی و مجله Entrepreneur منتشر شده است. این کتاب، در واقع نقشه راه دوبی برای تبدیل شدن به پایتخت اقتصاد دیجیتال جهان است و چشم‌اندازی در مورد استارتاپ‌های اقتصاد دیجیتال دوبی و دلایل تبدیل شدن دوبی به پایتخت بعدی اقتصاد دیجیتال جهان ارائه می‌دهد. بر اساس این گزارش، اقتصاد دیجیتال دوبی تا سال ۲۰۳۱ به بیش از ۱۴۰ میلیارد دلار خواهد رسید.


قوانین و مقررات رمزارزها در جهان


کتاب «قوانین و مقررات رمزارزها در جهان»، دومین کتاب از مجموعه ۹گانه انتشارات راه پرداخت است که در ۱۵ آذرماه منتشر شد. این کتاب مروری بر تجربه‌های سایر کشورها در حوزه رگولاتوری رمزارزها، صرافی‌های رمزارز و رویکرد بانک مرکزی این کشورها در خصوص ایجاد ارز دیجیتال بانک مرکزی است. در کتاب «قوانین و مقررات رمزارزها در جهان» در ۳۸ بخش با روش مصورسازی، داده‌های مربوط به تجربه کشورهای آمریکا، کانادا، سنگاپور، استرالیا، بریتانیا، سوئیس، اتحادیه اروپا، مالت، ژاپن، کره جنوبی، چین، هند، استونی، جبل‌الطارق، لوکزامبورگ و آمریکای لاتین در حوزه تنظیم‌گری رمزارزها در قالب یک تصویرسازی کلی پوشش داده شده است.


آینده فایننس


سومین کتاب منتشرشده از مجموعه ۹گانه کتاب‌های انتشارات راه پرداخت، کتاب آینده فایننس است که ۲۲ آذرماه منتشر شد. این کتاب حاصل پژوهشی است که در نتیجه همکاری مشترک شرکت مشاوره بوستون و گروه سرمایه‌گذاری QED تهیه شده است. در این کتاب آخرین روندها، چالش‌ها و فرصت‌ها در بازار جهانی فین‌تک به تفکیک هر منطقه جغرافیایی بررسی شده و رشد شرکت‌های فین‌تک در زیربخش‌های مختلف ازجمله پرداخت‌ها، تسهیلات، سپرده‌ها (همچون نئوبانک‌ها)، بیمه، مدیریت مالی و زیرساخت‌های مالی مورد بررسی قرار گرفته است. در این گزارش همچنین محیط نظارتی برای شرکت‌های فین‌تک و تأثیر فناوری‌های نوظهور مانند هوش مصنوعی، اتصال باز مبتنی بر رابط برنامه‌نویسی کاربردی و فناوری دفترکل توزیع‌شده (DLT) نیز بررسی شده‌اند.

کتاب‌های راه‌کار شماره ۱ تا ۴ با عناوین دارایی دیجیتال، تأمین مالی خرد، بانک و بانکداری و تکنولوژی، از نظر ماهیت نوع کتاب با سایر کتاب‌های این مجموعه ۹گانه تفاوت دارند. سایر کتاب‌های این مجموعه ۹گانه، هرکدام به صورت مستقل یک کتاب تألیفی یا ترجمه هستند. اما مجموعه کتاب‌های راه‌کار هر کدام خلاصه‌ای از چندین کتاب مهم در رابطه با یک موضوع است. این مجموعه به مدیران حوزه فین‌تک این امکان را می‌دهد که با مسائل برجسته و حیاتی که در دنیای فین‌تک وجود دارد، به‌ صورت جامع و سریع آشنا شوند. در سری کتاب‌های راه‌کار، سعی شده اطلاعات لازم برای مدیران فین‌تک به گونه‌ای جامع و قابل فهم ارائه شود. این خلاصه‌ها به مدیران امکان می‌دهد تا با یک نگاه سریع، به جوانب مختلف و کلان مسائل این حوزه وارد شوند و تصمیمات بهتری برای سازمان خود اتخاذ کنند. این مجموعه نه‌تنها یک منبع اطلاعاتی کارآمد برای مدیران است، بلکه یک راهنمای عملی جهت استفاده بهینه از منابع موجود برای همه علاقه‌مندان نیز محسوب می‌شود.


کتاب راه‌کار شماره ۱: دارایی دیجیتال


کتاب «راه‌کار شماره ۱: دارایی دیجیتال»، چهارمین کتاب منتشرشده از مجموعه ۹گانه رویداد ۹ ژانویه است. در این کتاب که ۲۹ آذرماه منتشر شده، خلاصه ۱۱ کتاب با عناوین مهم در زمینه دارایی دیجیتال اعم از: «استاندارد بیت‌کوین»، «کسب‌وکار بلاکچین»، «انقلاب بلاکچین»، «پول نقد دیجیتال»، «رمزارزش»، «اتریوم»، «بلاکچین بابل»، «بلاکچین و معماری جدید اعتماد»، «بلاکچین: آینده همه‌چیز»، «عصر کریپتوکارنسی» و «طلای دیجیتال» آورده شده‌اند.


کتاب راه‌کار شماره ۲: تأمین مالی خرد


پنجمین کتاب منتشرشده از مجموعه ۹گانه رویداد ۹ ژانویه، کتاب «راه‌کار شماره ۲: تأمین مالی خرد» است که چهارم دی‌ماه منتشر شده است. کتاب راه‌کار شماره ۲ خلاصه‌ای از ۱۳ کتاب مهم در زمینه تأمین مالی خرد است با عناوین: «بانکدار فقرا»، «ساخت کسب‌وکار اجتماعی»، «دنیای سه صفر»، «کوچک زیباست»، «اقتصاد اشتراکی»، «اقتصاد روایی»، «اقتصاد گیگ»، «اقتصاد هوش مصنوعی»، «فریکونومیکس»، «راه بردگی»، «قانون، قانونگذاری و آزادی»، «ثروتمندترین مرد بابل» و «فقرا چگونه می‌توانند نظام سرمایه‌داری را نجات دهند». کتاب «راه‌کار شماره ۲: تأمین مالی خرد»، حرکتی است به سوی شناخت مبانی فکری حوزه نوپدید تأمین مالی خرد یا همان لندتک. اینجا تلاش می‌کنیم در میان کارهای چهره‌هایی مانند محمد یونس و فریدریش هایک، مبانی فکری تأمین مالی خرد  را جست‌وجو کنیم.


کتاب راه‌کار شماره ۳: بانک و بانکداری


ششمین کتاب از این مجموعه ۹گانه، با عنوان «راه‌کار شماره ۳: بانک و بانکداری» نیز شش دی‌ماه منتشر شد. این کتاب خلاصه‌ای است از ۱۴ کتاب مهم در زمینه بانک و بانکداری با عناوین: «اربابان امور مالی»، «وحشت ۱۹۰۷»، «بانکدار جهان»، «تنها انتخاب ممکن»، «پرداخت با کارت اعتباری»، «وام‌های کوچک، رؤیاهای بزرگ»، «بانکداری خصوصی جهانی و مدیریت ثروت»، «بانکداری ناب»، «بانکداران بهتر، بانک‌های بهتر»، «شبکه عنکبوتی»، «نگاهی از درون به بانکداری سوئیس»، «هنر بانکداری خُرد بهتر»، «پول در نسل هزاره»، «تحول مفهوم پول و نسل هزاره». این مجموعه به تفکر ناب در بانکداری، وحشت در دنیای بانکداری و آنچه پشت‌ سر گذاشته‌ایم، اهمیت کارت‌های پلاستیکی پرداخت، بانکداری خرد و نیاز به تغییر پرداخته است.


درباره رویداد ۹ ژانویه


رویداد ۹ ژانویه یک رویداد سالانه با محوریت کسب‌وکارها و فعالان حوزه رمزارز، بلاکچین و دارایی دیجیتال است که هر سال به همت کارخانه نوآوری رسانه راه‌کار در تاریخ ۱۹ دی‌ماه برگزار می‌شود. این رویداد که یکی از مهم‌ترین دورهمی‌ها و برنامه‌های اکوسیستم نوظهور رمزارز و دارایی دیجیتال ایران است، قصد دارد با بحث‌های کارشناسی و آینده‌پژوهشی، تصویر روشن‌تری از فرصت‌ها و تهدیدهای بازار رمزارز و فناوری‌ها و نوآوری‌های مبتنی بر بلاکچین؛ هم برای اکوسیستم کسب‌وکارهای نوآور و هم برای نظام اقتصادی و مالی کشور ارائه دهد.

در این رویداد بیش از ۷۰۰ چهره کسب‌وکاری، صنفی، سرمایه‌گذاری و توسعه‌دهندگان نرم‌افزاری و سخت‌افزاری این حوزه گرد هم آمده و در پنل‌ها و ارائه‌ها و فرصت‌های شبکه‌سازی درباره حوزه‌هایی چون آموزش، سرمایه‌گذاری، رگولاتوری، رسانه و… با یکدیگر گپ‌وگفت می‌کنند.