بررسی سرمایه‌گذاری در بازار رمزارزها توسط تحلیلگران حوزه بلاکچین / چه اتفاقات مهمی در سال ۲۰۲۴ در راه است؟+ویدئو

طاها تهرانی، پژوهشگر و مدرس حوزه بلاکچین و رمزارز، همراه با امید آجرلو، مدیر محصول فنی حوزه بلاکچین، در کارگاه آموزشی رویداد ۹ ژانویه شرکت کردند و به تحلیل سرمایه‌گذاری در بازار رمزارزها و اتفاقات مهمی که ممکن است در سال ۲۰۲۴ برای این اکوسیستم پیش بیاید پرداختند.


بازار به سمت پول می‌رود


طاها تهرانی در ابتدای کارگاه گفت: «بلاکچین و کریپتو به نوعی استارتاپ حساب می‌شود و با ورود سرمایه‌های بزرگ به بازار به بلوغ خواهد رسید. روز تأیید ETF بیت‌کوین روز مهمی برای اکوسیستم خواهد بود؛ زیرا بازار به سمتی خواهد رفت که پول می‌رود. با ورود سرمایه، ریسک در این بازار کاهش می‌یابد و ETF باعث افزایش پول و سرمایه‌گذاری خصوصا سرمایه‌گذاری خرد در این بازار خواهد شد. دیفای نیز می‌تواند دنیای سرمایه‌گذاری را عوض کند ولی تا وقتی اعتقاد قلبی مردم به بلاکچین زیاد نشود، بازار سنتی محبوب‌تر است. هدف اصلی ما در بازار ریسکی، سرمایه‌گذاری در دارایی امن است و اولین دارایی امن در کریپتو بیت‌کوین است.»

او با اشاره به اینکه هر دارایی در بازار کریپتو یک پروژه است و یک تیم، نقشه راه و سابقه فعالیت دارد که قبل از سرمایه‌گذاری باید بررسی شود، ادامه داد: «همچنین از نظر تکنیکال سه مولفه چه زمانی بخریم، چه چیزی بخریم و کی بفروشم را نیز باید در نظر داشته باشیم. توکنی که می‌تواند شما را میلیاردر کند، به همان شدت نیز باعث ضرر شما خواهد شد. زمانی سمت پروژه‌ای می‌رویم که ابتدا مطمئن باشیم جایگاه خود را پیدا کرده است؛ مثلا ارزی مانند اتریوم نیاز به تحلیل فاندامنتال ندارد و اهداف و روند آن کاملا مشخص است. توجه داشته باشید که ایده و سرمایه پروژه‌ها خیلی مهم نیست و تیمی که قرار است روی پروژه کار کند مهم هستند؛ مانند توییتر که در ابتدا یک پروژه شکست خورده بود. بنیان‌گذاران اتریوم آدم‌های کاربلدی چون چارلز هاسکینسون که بعد از اتریوم بنیان‌گذار کاردانو شد، گوین وود که بنیان‌گذار پولکادات و کازوما است و  ویتالیک بوترین که سابقه فعالیت بر روی بیت‌کوین داشت، بودند. از ابتدای شکل‌گیری بلاکچین و بازار رمزارزها، اتریوم مطرح کرد که می‌خواهد بلاکچین را برای عموم مردم کاربردی کند. اتفاقی که درحال حاضر افتاده است این است که همه افراد فعال در اکوسیستم رمزارزی به این نتیجه رسیده‌اند که مشکل بزرگ اکوسیستم عدم انتقال توکن‌های بومی به شبکه‌های بلاکچین دیگر است. برای همین پروژه‌هایی آمده اند تا شبکه‌ها را به هم متصل کنند و به نظر من این پروژه ها در سال ۲۰۲۴ سروصدای بسیاری ایجاد خواهند کرد.»


دیتا مسئله مهم اکوسیستم متمرکز


در ادامه کارگاه امید آجرلو از اهمیت وجود بلاکچین گفت و چند پروژه‌ رمزارزی را بررسی کرد. او دراین باره گفت: «مهم‌ترین مسئله در حوزه web2 و وweb3، مسئله دیتاست. اولین راهی که بشریت در طول تاریخ همواره برای جا به جایی یک داده استفاده کرده است وجود یک واسطه بوده است. با ایجاد یک شبکه جهانی به نام اینترنت تمام کامپیوتورها به یکدیگر وصل شدند و اینترنت نیز با همین مبنا ساخته شد. با گذشت زمان در اپلیکیشن‌هایی که بر روی وب طراحی شدند مشاهده شد که چقدر دیتابیس از اهمیت بالایی برخوردار است و تکنولوژی‌های جدید مانند اینترنت اشیا از این دیتاها می‌توانند سوءاستفاده کنند و در ادامه مشخص شد که سیستمی که اینترنت با آن فعالیت دارد دیگر از نظر امنیت جواب‌گو نیست. پس از آن نگرشی ایجاد شد که واسطه حذف شود و موضوع بلاکچین مطرح شد که غیرمتمرکز است؛ در این مدل افراد مالک دیتاهای خود هستند و برای انتقال به نفر سومی احتایج ندارند. بلاکچین باعث می‌شود اتفاقاتی مانند هک شدن دیتاهای کاربران در اپلیکیشن‌های مختلف مانند اتفاقی که چند وقت پیش برای اسنپ فود رخ داد دیگر پیش نیاید.»

او با اشاره به اینکه بیت‌کوین و اتریوم نسل اول و دوم بوده‌اند و نسل سوم اتفاقی بودکه بر روی اتریوم افتاد، توضیح داد: «راهکاری که بیت‌کوین ارائه داد مکانیزمی بود که چند سرور، یک دفتر کل توزیع شده منبع باز را ذخیره‌سازی کند و با سیستم اثبات کار شروع به فعالیت کرد. بعد از آن نیز اتریوم با همان سیستم اثبات کار فعالیت کرد اما در ادامه با مشکلاتی مواجه شد؛ این مشکلات مقیاس‌پذیری، تداوم‌پذیری و قابلیت همکاری بودند که مشکل اول و دوم تا حدودی حل شده‌اند اما مشکل سوم همچنان باقی است. حتی اکوسیستم رمزارزی، با ارائه راه‌حل برای دو مشکل مقیاس‌پذیری و تداوم پذیری باعث شدند که مشکل قابلیت همکاری تشدید شود.»

آجورلو درباره ارز پولکادات و کاردانو خاطرنشان کرد: «این ارز توسط مغز متفکر اتریوم، گوین وود، ساخته شد که برای مشکل قابلیت همکاری میان بلاکچین‌ها برنامه‌ای برای آینده دارد. همچنین یک نسخه از زبان برنامه‌نویسی طراحی کرده است که برای ساخت بلاکچین کاربرد دارد. دستاورد پولکادات به نظرم در سال ۲۰۲۳ و آینده این است که از این به بعد اگر بلاکچینی آمد و از چارچوب‌های آماده بلاکچین‌ساز استفاده نکرد موفق نخواهد شد. اکوسیستم در حال حاضر به این نتیجه رسیده است که بهترین چارچوب آماده بلاکچین‌ساز، مکانیزم پولکادات است و جامعه پولکادات در حال گسترش است. کاردانو با چند دانشگاه برای ارائه راه‌حل مشکلات بلاکچین در حال همکاری است و تقریبا بهترین مکانیزم اثبات سهام، در حال حاضر، کاردانو است که شش مدل دارد و در حال حاضر در فاز چهارم قرار گرفته است. اما تا به حال درباره مشکل قابلیت همکاری بلاکچین ها راه حلی ارائه نداده است. از راه‌حل‌هایی که کاردانو ارائه داده می‌توان به مستر نودها که باعث افزایش امنیت می‌شود، اشاره کرد.»

در انتهای کارگاه نیز سوالی درباره اکوسیستم فانتوم پرسیده شد که آجرلو جواب داد: «شخصی که خالق ارز فانتوم بوده ، فردی حرفیه‌ای است. درباره فانتوم گفته‌اند که راه‌حل جالبی ارائه داده است، اما روش کار آن کاملا با کاردانو متفاوت است. در حال حاضر اکوسیستم به قدری بزرگ شده است که نمی‌توان درباره تمام پروژه‌ها تحقیق کرد.»


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *