مدیرعامل انجمن بلاکچین کاربرد توکن‌های جدید را بررسی کرد / ضرورت توجه به کسب‌وکارهای غیرتبادلی +ویدئو

کاوه مشتاق، مدیرعامل انجمن بلاکچین ایران، در رویداد ۹ ژانویه به مبحث توکن‌های جدید پرداخت و ابتدای ارائه خود گفت: «ارائه من در مورد توکن‌های جدید است و این که به جز NFT و توکن‌های معمول و شناخته شده، چه توکن‌های جدیدی در بازار هستند. هر کدام از این توکن‌ها، یک سری فرصت‌های کسب‌وکاری جدید را شکل می‌دهند. من این اطلاعات را از EIPها (پروپوزال‌های بهبود شبکه اتریوم) برداشته‌ام. پروپوزال‌های زیادی برای اتریوم وجود دارد. وقتی که آنها را مطالعه کنیم، می‌بینیم که بعضی‌هایشان فرصت‌ها و توکن‌های جالب توجهی را به همراه دارند.»

مشتاق با اشاره به ماهیت توکن گفت: «ابتدا در این رابطه توضیح می‌دهیم که اصلاً توکن چیست؟ در واقع توکن قرارداد هوشمندی است که در یک «دفتر کل» ثبت می‌شود و در آنجا نوشته که چه کسی چقدر به چه کسی بدهکار است. مرعوب مفهوم «توکن» نشوید؛ اگر کسی گفت «توکن دارم» یا «توکن ساخته‌ام»، موضوع عجیبی نیست. در یک وب‌سایت، با چند کلیک و طی ۳۰ ثانیه می‌توانید یک توکن درست کنید. بیش از ۳۰ ثانیه وقت نمی‌گیرد؛ اصلاً چیز عجیب و غریب و غیرقابل باوری نیست. یک برنامه‌نویس خیلی مبتدی می‌تواند توکن بسازد. «اوپن زپلین» کار را خیلی راحت کرده است. توکن‌ها یک سری استاندارد دارند برای این که بین جاهای مختلف قابل مبادله باشند؛ مثلاً در صرافی‌های گوناگون بتوان از آنها استفاده کرد. همان‌طور که گفتم، منظور من اشاره به روش برنامه‌نویسی نیست، بلکه فرصت‌های کسب‌وکاری توکن‌ها را می‌گویم. این یک قرارداد هوشمند است که من با همان «اوپن زپلین» طی ۳۰ ثانیه نوشتم و یک توکن ۸۵ میلیون سکه‌ای ساخته‌ام که برای رأی‌گیری در ایران قابل استفاده خواهد بود.»

او درباره مبحث EIPها بیان کرد : «بیایید ببینیم که EIPها چه هستند؟ اینها Etherium Improvement Proposal یا طرح‌های پیشنهادی برای بهبود اتریوم هستند. بخشی از این EIPها را به نام ERC می‌خوانند. پروپوزال‌های افراد در یک سایت قرار می‌گیرد تا مردم درباره‌اش نظر بدهند. حدود نصف این پروپوزال‌های قرارداد هوشمند که ارائه می‌شود، برای توکن‌های جدید است؛ مثلاً اسم ERC20 را زیاد شنیده‌اید که یکی از شبکه‌های ایجاد توکن‌های معمول اتریوم است و یکی از همین استانداردها به شمار می‌رود.»


معرفی توکن‌های جدید


مدیرعامل انجمن بلاکچین درباره توکن‌های مدنظر خود بیان کرد: «امروز راجع به پنج توکن صحبت می‌کنم: ERC3525 و SFT یا Semi-Fungible Token و ERC4626 که همان Volatile یا «خزانه‌های توکن‌سازی شده» است. «سولبوند توکن‌ها» (Soul-Bound) -با شماره ۵۱۹۰، توکن‌هایی هستند که به یک حساب می‌چسبند و از آن حساب غیرقابل انتقال خواهند بود. توکن ۵۵۷۰ یا همان ERC5570 یک نوع رسید دیجیتال به حساب می‌آید. توکن ۶۰۶۵ هم خیلی جالب است؛ توکن املاک اتریوم به شمار می‌رود. بیایید ابتدا راجع به توکن‌های پایه‌ای بگوییم که خیلی معروف هستند: ERC20، ERC721 و ERC1155. استاندارد ERC20 همان توکن‌های معمولی اتریوم را شامل می‌شود. مثلاً «تتر» که اکثر افراد از آن استفاده می‌کنند، نوعی از ERC20 به شمار می‌رود. ERC721 یک نوع NFT به شمار می‌رود؛ از جنس همان NFTها که اینقدر هایپ ایجاد کرده است! این یک نوع از استاندارد به شمار می‌رود. استاندارد ERC1155 هم حالت مختلط دارد و اغلب برای بازی استفاده می‌شود. در اینجا مجموعه‌ای از NFT و توکن‌های همگن کنار هم هستند؛ مثلاً یک دشمن را شکست می‌دهید و به عنوان جایزه، همۀ آنها را با هم برمی‌دارید؛ یک بسته از توکن‌ها را برمی‌دارید.»

او همچنین ادامه داد: «حالا به سراغ ERC3525 می‌آییم که یک توکن «شبه مثلی» یا Semi-Fungible است. یک سری دارایی‌ها در دنیا داریم که کاملاً همگن هستند؛ مثلاً «طلا» و «آب» و یک سری دارایی‌ها کاملاً «غیرهمگن» یا «غیرمثلی» هستند؛ مثلاً تابلوهای نقاشی؛ ماشین‌های کلاسیک و…! برخی دارایی‌ها «شبه مثلی» هستند؛ مثلاً رگ درختان! هزاران مدل برگ داریم؛ از این مدل‌های خاص می‌توانیم به تعداد زیاد داشته باشیم. به اینها Semi-Fungible توکن می‌گوییم. در بعضی بیزینس‌ها، مثلاً برای نقل و انتقال انرژی، از چنین نوع توکن استفاده می‌شود. به نظرم بهترین کارکرد سخنرانی من همین است که بروید ببینید توکنی که درست شده، با آن چه کسب و کاری می‌توان راه انداخت.»

مشتاق با اشاره به توکن‌های استاندارد ERC4626 گفت: «ERC4626 توکن خزانه اشتراکی است. شما یک خزانه می‌سازید و یک سری توکن‌های ERC20 معمولی را داخلش می‌گذارید و در عوض، یک توکن ۴۶۲۶ (چهل و شش بیست و شش) می‌گیرید. این توکن ۴۶۲۶، هم خزانه را کنترل و هم رأی‌گیری می‌کند که «با پولی که الآن در خزانه هست چکار باید بکنیم؟». پولی که در خزانه قرار می‌گیرد، نسبت به رأی‌هایی که بیاورد، در جاهای مختلف صنعت DeFi مورد استفاده قرار می‌گیرد و سود به دست می‌آورد؛ ما نیز در آن سود شریک هستیم. این یک قرارداد هوشمند پیچیده است که به صورت توکن در آمده است. این توکن بخصوص برای بازارهای دیفای خیلی جالب است چون می‌توانند استخرهای اشتراکی خود را به صورت استانداردشده در قالب یک توکن در آورند.»

او در ادامه گفت: «ERC5192 هم توکن جالبی است. آیا کسی اینجا را بازی کرده؟ این یک بازی است که عدۀ زیادی، در حد میلیون‌ها نفر، می‌توانند همزمان به آن وصل شوند و بازی کنند. در این بازی، به ازای هر یک حریف که شکست‌دهی؛ می‌توانی شمشیر یا اشیاء او را برداری. بعضی از این اشیاء که برمی‌داری؛ فقط مختص خود تو می‌شود؛ به روح تو پیوند می‌خورند؛ «سولبوند» (Soul-Bound) می‌شوند و دیگر نمی‌توانید آن را بفروشید؛ همیشه دست خودتان است. این بازی، ایدۀ شکل‌گیری توکنی به نام SBT یا Soul-Bound Token شد که برای بازی به کار می‌رود. بعد از ایجاد توکن فهمیدند که کارایی‌های خیلی بیشتری دارد. چنین توکنی که به یک کلید خصوصی وصل شده و نمی‌تواند تکان بخورد؛ می‌تواند تاریخچۀ پزشکی شخص و افتخارات او و یا امکان عضویتش در یک کلوب خاص را فراهم کند یا به مثابه هویت دیجیتال شخص به شمار می‌رود. برای این مقصود هویت دیجیتال اخیراً خیلی مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ کاربردهای دیگری هم می‌توان برایش متصور بود.»


توکن ملک اتریوم


مشتاق با معرفی توکن‌های دیگر مطرح کرد: «توکن دیگر، ERC5570 یا همان Digital Non-Fungible Token است که یک رسید دیجیتالی دریافت پول به شمار می‌رود. یعنی وقتی مقداری کریپتو به یک نفر می‌دهی؛ رسید آن را در قالب چنین توکنی در اختیار شما می‌گذارد. شما می‌توانید اجازه بدهید که بعضی‌ها اطلاعات این رسید را بخوانند و برخی نخوانند! توکن جالبی است؛ دقیقاً مثل یک رسید فروش می‌ماند؛ حتی در قراردادهای هوشمند هم می‌توان برای آزاد کردن بعضی دارایی‌ها از آن بهره برد. توکن‌هایی که تا الآن گفتم همگی فاینال شده‌اند ولی توکن دیگر به نام ۶۰۶۵ (شصت، شصت و پنج) وجود دارد که هنوز در کامیونیتی اتریوم در حال بررسی است. ERC6065 با عنوان توکن املاک اتریوم منتشر خواهد شد. خیلی از پروژه‌های ملکی منتظر هستند که این توکن بیرون آید تا کار خود را شروع کنند. این توکن، بستری دارد که ملکی را معرفی می‌کند و افراد می‌توانند از طریق آن، اجارۀ ملک را بپردازند یا دریافت کنند یا یک قرارداد هَش‌شده (Hashed) را داخلش بگذارند که افراد بین خودشان امضا کنند. این توکن در حوزۀ ملک بسیار جالب است، پیشنهاد می‌کنم حتماً نگاهی به آن بیاندازید.»

او همچنین ادامه داد: «چند توکن دیگر هم می‌توانند جالب توجه باشند؛ حتماً مروری بر آنها داشته باشید؛ مثلاً ERC223 توکن ساده شدۀ ERC20 به شمار می‌رود؛ برای این که افراد مراقب باشند که توکن خود را به آدرس اشتباه نفرستند و توکن‌های خود را نسوزانند؛ مثلاً به آدرس قراردادهای هوشمند و آدرس‌هایی که اشتباه باشد نمی‌توان این توکن را فرستاد. ۱۴۵۱۹ (چهارده پنج نوزده) توکن اسِت‌های (asset) فیزیکی است. با توکن طلا اشتباه نگیرید؛ مثلاً اگر یک ماشین لباسشویی بخواهد هویت داشته باشد؛ این توکن، هویت همان ماشین لباسشویی به شمار می‌رود و برای اشیاء فیزیکی نیز قابل استفاده خواهد بود.»

مشتاق در انتهای صحبت خود نیز گفت: «ERC2981 یک NFT است که رویالتی دارد و هر سری که فروخته شود؛ به اولین فروشنده مبلغی می‌رسد. ERC5006 (پنجاه صفر شش) برای rental است یعنی یک NFT را می‌گیرید و می‌توانید به دیگران قرض بدهید. «۶۵۹۶» (شصت و پنج نود و شش) توکن اسِت‌های فرهنگی و تاریخی است که عده‌ای می‌خواهند آن را به صورت جمعی بخرند و در یک موزه به نمایش بگذارند یا فایدۀ آن را بین خودشان تقسیم کنند. بدین ترتیب، نفر بعدی هم که می‌خواهد بیزینس راه بیاندازد، صرفاً دنبال صرافی زدن نباشد و دنبال بیزینس‌های دیگری غیر از صرافی برود.»


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *