مرادآبادی از محدودیت‌های داخلی و خارجی تریدرهای کشور می‌گوید / از بحران‌‌ قطعی اینترنت در معاملات باز تا احراز هویت به‌عنوان یک ایرانی+ویدئو

نرگس مرادآبادی، فعال حوزه رمزارز و بلاکچین، در پنل رویداد ۹ ژانویه به معرفی ابزارهای مورد نیاز تریدرها در بازار کریپتو پرداخت. مرادآبادی در ابتدای صحبت خود گفت: «درست است که عمده افراد در بازار کریپتو، سرمایه‌گذار هستند و نه تریدر ولی حقیقتاً یک کامیونیتی از تریدرهای کریپتو هم داریم که کسی توجه زیادی به آنها نشان نمی‌دهد؛ یعنی به مباحث فنی و فاندمنتال بیش از ‌ترید و سرمایه‌گذاری توجه می‌شود. لازم می‌دانم از آقای قربانی و دیگر دست‌اندرکاران «رویداد ۹ ژانویه» تشکر کنم که، در قیاس با دیگر ایونت‌ها، به این موضوع توجه بیشتری نشان دادند و این فرصت را در اختیار قرار گرفت که بخشی از دغدغه‌هایمان را مطرح سازیم»


اینترنت دغدغه اول تریدرها


او با اشاره به بازارهای مالی دیگر مطرح کرد: «تریدرها فقط در بازار کریپتو نیستند؛ در بورس ایران و بازارهای جهانی نیز فعالیت دارند. ابزاری که هر گروه از تریدرها استفاده می‌کنند نسبت به سایرین قدری تفاوت دارد. نخستین و مهم‌ترین ابزار مورد نیاز تریدرهای کریپتو، اینترنت است. البته در زمینۀ اینترنت «همه چیز آروم است»؛ بقیۀ حرفم را خودتان متوجه می‌شوید! منظورمان از «همه چیز آروم است»، وجود آسایش و راحتی نیست! منظورم آهستگی و سرعت پایین؛ اختلال و وقفه است! همۀ شما می‌دانید که در زمینۀ اینترنت بین‌الملل چه داستان‌هایی داشته‌ایم و داریم؛ امید که در آینده دسترسی بهتری به اینترنت بین‌الملل برایمان فراهم شود. اگر عزیزانی از نهادهای حاکمیتی اینجا هستند، واقعاً حرف دل ما را بشنوند؛ اگر وسط پوزیشن باز ما اینترنت قطع شود، بیچاره می‌شویم؛ تمام سرمایه‌مان بر باد می‌رود! کار‌ ترید، هزار جور دغدغه و فشار روانی و استرس به همراه دارد. یکی از دغدغه‌ها و فشارهای روانی جدید و سنگینی که همیشه تجربه کرده‌ایم همین مشکلات اینترنت بوده است. همۀ ما به ناچار تبدیل به تحلیلگر سیاسی-اجتماعی شده‌ایم! مثلاً «پوزیشن» می‌گذاریم و باید حواسمان باشد که وقایع اجتماعی-سیاسی باعث قطع اینترنت نشود؛ از روز قبل باید پوزیشن‌ها را بسته باشیم که مبادا اینترنت را قطع کنند و ما قادر به بستن پوزیشن یا مدیریت اوردرها (orders) نباشیم. این اولین مشکل و ابزار مورد نیاز ما به شمار می‌رود.»


دغدغه انتخاب صرافی


مرادآبادی درباره ابزار مورد نیاز تریدرها ادامه داد: « دومین و اصلی‌ترین چیزی که ما تریدرها در بازار کریپتو به آن نیاز داریم و فراهم نمی‌شود، پلتفرم‌های تبادل یا همان صرافی‌های کریپتو است. این صرافی‌ها، هم نمونه‌های خارجی دارند. کریپتو دات‌کام، بایننس و ده‌ها و صدها صرافی خارجی خوشنام و بدنام در دنیا وجود دارد که در گذشته خیلی بهتر می‌توانستیم از آنها استفاده کنیم؛ ولی هر روز که می‌گذرد، دسترسی کاربر ایرانی به صرافی خارجی محدودتر می‌شود. ما مجبوریم به صورت ماهانه از این صرافی به آن صرافی مهاجرت کنیم. در «دایرکت» و هر جای دیگر که به ما پیام می‌دهند اولین سؤالشان همین است: «ببخشید، شما از کدام صرافی استفاده می‌کنید؟» در همین ایونت هم هر کدام از دوستان که یکدیگر را می‌بینند، بعد از سلام و علیک، اولین سؤالشان از یکدیگر چنین است: «شما از کدام صرافی خارجی استفاده می‌کنید؟» چون بچه‌های کریپتو همگی دچار این مشکل شده‌اند.»

وی با اشاره به صرافی‌های رمزارزی داخلی و خارجی بیان کرد: «از یک سو به صرافی‌های خارجی دسترسی نداریم؛ از طرفی دغدغه احراز هویت مطرح می‌شود. از این طرف فیلتر و از آن سمت تحریم هستیم! ما نمی‌توانیم احراز هویت انجام دهیم. اسم بایننس را آوردند و داغ دلمان تازه شد. بچه‌های کریپتویی بایننس را دوست داشتند ولی الآن اکثرشان به خاطر مشکل احراز هویت مجبور به خروج از بایننس شده‌اند. ما همه جا آواره هستیم؛ از این صرافی به آن صرافی! اکثر صرافی‌های خارجی امکانات کاملی دارند.»

مرادآبادی ادامه داد: «صرافی‌های داخلی و ایرانی؛ باید یک سری ویژگی‌ها و core functionality را فراهم آوردند تا منِ تریدر کریپتو بتوانم از آن برای‌ترید بهره ببرم. صحبت من در مورد خریدوفروش تتر نیست. الآن کاربرد تمام صرافی‌های داخلی این شده که تتر بخریم و بفروشیم. خیلی از دست‌اندرکاران صرافی‌ها در این ایونت غرفه دارند و در سالن نیز نشسته‌اند. من همه جا در توئیت‌هایم اسمشان را «آقایان صرافی‌ها» می‌گذارم. «آقایان صرافی‌ها» اگر می‌خواهند که بخشی از کاربرانشان تریدرهای کریپتو باشند، باید یک سری ویژگی و سرویس‌ها را فراهم آورند. اینها آپشن نیست؛ اینطور نیست که بگوییم «اگر این هم باشه خوب است»؛ نه، اینها «باید» هستند.»


مشکل استفاده از صرافی داخلی


او درباره مشکلات صرافی‌های داخلی گفت: «یکی از دغدغه‌های دائمی ما در صرافی‌های داخلی مربوط به واریز و برداشت است. واریزها باید سریع باشد. الآن سقف واریز را ۲۵ میلیون تومان گذاشته‌اند؛ خنده‌دار است! اینجا باید یقه رگولاتور را بگیریم که با چه طرز فکری این سقف ۲۵ میلیون را گذاشته‌اند؟ این سقف واریز به درد هیچ کس نمی‌خورد؛ بهتر بود رک و راست می‌گفتند: «از صرافی‌ها استفاده نکنید». واریز و برداشت باید سریع باشد. تریدر همیشه دنبال سرعت است؛ زمان و تایم فریم و سرعت انجام کار برای تریدر اهمیت زیادی دارد. هزینه برداشت و حداقل برداشت نباید زیاد باشد. من چند وقت پیش، با خوشحالی رفتم که یک سرویس جهانی را با کریپتو خریداری کنم. در «بلک فرایدی» یک محصول را می‌خواستم با کریپتو بخرم. در صرافی ایرانی که اکانت دارم وارد شدم؛ ترون خریدم تا برداشت بزنم و به حساب فروشنده محصول بفرستم. حداقل برداشت ترون در صرافی، بیشتر از مقدار مورد نیاز من برای آن کار بود. رقم خرید من چندان هم کم نبود؛ ولی نمی‌دانم چرا حداقل برداشت را تا این حد سنگین گذاشته بودند.»

مرادآبادی درباره موضوع قبل ادامه داد: «همه ما می‌دانیم که «رابط کاربری» یک مسئله بسیار مهم است. ما می‌خواهیم ساعت‌ها پای هر پلتفرم کار کنیم؛ پس بسیار مهم است که در عین سادگی، حرفه‌ای باشند. ما نیاز به پشتیبانی آنلاین ۲۴ ساعته داریم. ما خیلی وقت‌ها ۲۴ساعته‌ترید می‌کنیم؛ نباید به مشکل بر بخوریم. پشتیبانی آنلاین باید اثربخش باشد؛ نه این که یک نفر آنجا بنشیند که پلتفورم را از خودمان کمتر می‌شناسد. یک سری اپراتور در پشتیبانی می‌گذارند که خودش خبر ندارد آنجا چه می‌گذرد؛ ما باید طرز کار سیستم را برای او توضیح دهیم. امنیت، تبدیل به یک دغدغۀ بسیار مهم شده است. دیتای مالی مردم در این صرافی‌ها است. منِ «مرادآبادی» اصلاً دوست ندارم اطلاعات خرید و فروش تراکنش‌های مالی خود را کف اینترنت ببینم. این یک تهدید بسیار بزرگ برای همه به شمار می‌رود. به نظرم در زمینۀ امنیت باید بسیار جدی کار کنند. عمق بازار و حجم بازار، یکی از دلایل اصلی است که خیلی از تریدرها به سمت صرافی ایرانی نمی‌آیند. آپشن‌ها و تنوع بازار مورد انتظار در صرافی‌های ایرانی فراهم نیست. اکثر تریدرها به دنبال «فیوچرز» هستند ولی بسیاری از صرافی‌های ایرانی این قابلیت را ندارند؛ جدیداً یکی پس از دیگری در حال اضافه کردن این قابلیت هستند. سایت‌ها باید سبک باشد و راحت بالا بیاید؛ سرویس باید پایدار و بدون قطعی باشد. کار ما به قدر کافی اعصاب خردی دارد؛ اعصاب خردی‌های جانبی را نمی‌توانیم تحمل کنیم»

او با اشاره به مارکت میکینگ صرافی‌ها گفت: «صرافی‌ها نباید مارکت را دستکاری کنند. ما می‌دانیم که صاحبان صرافی‌ها نقش «مارکت میکینگ» را نیز برای خود قائلند؛ ولی امیدواریم تا حد امکان از دستکاری بپرهیزند و جوانمردانه‌بازی کنند. علاوه بر صرافی‌ها در کنار پلتفرم‌های معامله؛ نیاز به یک سری ابزار و سرویس و پلتفرم تکمیلی داریم؛ مثلاً «دستیار‌ترید»، «پورتفولیو منیجمنت» و انواع سرویس‌های مکمل که می‌توانند به کمک بیایند. تمام اینها نمونه‌های خارجی دارند؛ اما به همان دلایلی که از صرافی‌های خارجی نمی‌توانیم استفاده کنیم؛ از اکثر اینها نیز بی‌بهره‌ایم؛ یا سرویس‌های پولی به شمار می‌روند و قدرت به‌پرداخت نیستیم یا احراز هویت می‌خواهند یا فیلتر هستند یا انواع و اقسام مشکلات دیگر را داریم. امیدواریم بچه‌های داخل ایران روی اینها هم کار کنند که البته می‌دانیم دارند کار می‌کنند و همین حالا هم چند پلتفرم قوی و تمیز هم دارد فعال می‌شود. اینها نیز بخشی از نیاز ما تریدرها در بازار کریپتو به شمار می‌رود؛ جای دارد روی آن بیشتر کار شود.»

مرادآبادی در جواب سوالی درباره اینکه از کدام صرافی استفاده می‌کند گفت: «این سؤالی نیست که روی صحنه بتوان پاسخ داد؛ بعداً به شما می‌گویم؛ این سؤال، تبلیغی برای آن صرافی می‌شود که نمایندگانش همین الآن در «دایرکت» ما را بیچاره کرده‌اند و دائم می‌گویند «برایمان تبلیغ انجام دهید»؛ و از فردا باید من ابزار تبلیغ آن صرافی شوم. الآن صرافی‌های اندکی هستند که بدون احراز هویت می‌توان از آن استفاده کرد. هر کدام از دوستان که از صرافی خارجی استفاده می‌کنند یا مجبورند استفاده کند؛ حتماً آی‌پی ثابت خارجی بگیرند؛ این نکته را الزاماً مد نظر داشته باشید. حتی اگر خود آن پلتفرم بگوید که با آی‌پی ایران و هویت ایرانی مشکلی ندارد؛ شما اعتماد نکنید. پلتفرمی که با هویت ایرانی مشکل ندارد، یک جای کارش می‌لنگد. با آی‌پی ایران وارد هیچ صرافی خارجی نشوید؛ فقط با آی‌پی ثابت خارجی بروید و با کارت ملی و پاس ایرانی احراز هویت انجام ندهید.»

سوال بعدی درباره اینکه چه کسی ترید کند و چه کسی هولد کند، پرسیده شد و مرادآبادی جواب داد: «حقیقتاً ۹۹/۹۹% افراد برایشان مفید است که سرمایه‌گذار کریپتو باشند و نه تریدر! ‌ترید، داستان‌ها و چالش‌های زیادی دارد؛ برای ۹۹/۹۹% افراد نیست. هیچ وقت در هیچ زمانی، هیچ کس را به‌ترید تشویق نکرده‌ام. اگر علاقه دارید دنبال‌ ترید بروید ولی برای اکثر افراد بهتر است که سرمایه‌گذار باشند. هولد هم شرایط خاص خود را دارد؛ هرگز در سقف بازار هولد (Hold) نکنیم؛ که بعداً فرو بریزد و سه چهار سال در بازار راکد بیفتیم.»


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *