در گفت‌وگو با کاوه مشتاق مطرح شد / فعالیت‌های علمی انجمن بلاکچین باید پررنگ باشد+ویدئو

دلیل محبوبیت انجمن بلاکچین این است که به یکسری از کارهای علمی دست زده و این امر باعث شده که افراد بتوانند شبکه‌سازی و فعالیت‌های مختلف گروهی انجام دهند. کاوه مشتاق مدیرعامل انجمن بلاکچین در استودیو راه کار در رویداد ۹ ژانویه به بررسی فعالیت‌های علمی و صنفی انجمن بلاکچین پرداخت. او معتقد است که مدتی می‌شود که از بار علمی انجمن کاسته شده و بار صنفی آن افزایش پیدا کرده و نیاز است بار دیگر آن بار علمی افزایش پیدا کند و در کنار آن بار صنفی نیز وجود داشته باشد. واقعیت این است که بسیاری از کسب‌وکارهای این حوزه به جز انجمن بلاکچین، پناه‌گاهی ندارند. شاید اگر یک صنفی وجود داشت که به واسطه آن همه مسائل در آن قانونی پیش می‌رفت، شرایط بهتر بود؛ زیرا انجمن فین‌تک برای استارتاپ‌های کوچک مناسب نیست و بیشتر برای پرداخت‌یارها مناسب هستند.


SRO و نهادهای نظارتی


مشتاق با بیان اینکه SRO برای کشور ما بسیار فانتزی به نظر می‌آید، ادامه داد: «نهادهای نظارتی ما دوست دارند همه چیز در اختیار قدرت خودشان باشند و مسئله‌ای را به فرد دیگری نمی‌سپارند؛ بنابراین بسیار عجیب خواهد بود که نهادهای نظارتی اجازه دهند که SRO اتفاق بیفتد با این حال من فکر می‌کنم این موضوع در حوزه رمزارزها اتفاق خواهد؛ زیرا این حوزه بسیار سریع پیش می‌رود؛ بنابراین رگولاتور ترجیح می‌دهد که بار این اتفاق را بر دوش دیگری بیاندازد. موضوعاتی مانند SRO و فعالیت‌های صنفی انرژی و زمان زیادی از انجمن می‌گیرد و ما امیدواریم که بتوانیم به نتیجه خوبی برسیم؛ بدین ترتیب ممکن است از یک جایی به بعد نیز برای این موضوع به کمک صرافی‌ها نیز احتیاج پیدا کنیم.»


منبع درآمد از طریق SRO


اگر از دور به این موضوع نگاه کنیم شاید به نظر برسد که SRO می‌تواند یک منبع درآمد باشد؛ اما واقعیت این است که دردسر و مقدار فعالیتی که لازم دارد بسیار زیاد است. مدیرعامل انجمن بلاکچین در این باره بیان کرد: «در واقع پول SRO به دردسری که دارد، نمی‌ارزد. قبول این دردسر در انجمن به خاطر این است که تقاضای آن وجود دارد و تا به این لحظه هیچ درآمدی نداشته است. همچنین در آینده نیز فکر نمی‌کنم برای انجمن بلاکچین درآمد زیادی داشته باشد. تا کنون نیز هزینه‌های موجود آن را توانستیم با کمک صرافی‌ها و افراد انجمن به جلو پیش ببریم؛ در غیر این صورت بدون این حمایت‌ها شاید انجمن به تنهایی نمی‌توانست آن را به جلو هدایت کند. من قبل از مسولیت فعلی خود فکر می‌کردم که SRO یک منبع درآمد است؛ اما اکنون متوجه شدم که این طور نیست. اگر با کمک آن منبع درآمد؛ می‌توانست فعالیت‌های علمی بیشتری را انجام داد بسیار خوشحال می‌شدم؛ اما متاسفانه اینطور نیست. دغدغه اصلی من این است که این فعالیت‌های علمی را در انجمن پر‌رنگ‌تر کنیم؛ زیرا ذات آن، علمی بودن است و باید آن را انجام داد. حتی اگر در حوزه قانون‌گذاری یا مقررات بخواهد کاری را انجام دهد باید از طریق پژوهش‌های خود، آن جلو ببرد. البته که در دوره‌های قبلی این انجمن، روال به همین شکل بود و از همه مدیران قبلی به خصوص آقای آشتیانی تشکر می‌کنم. در واقع ممکن است که رویکردهایمان با هم متفاوت باشد؛ اما نظر کلی همه ما یکی است. در این میان حواشی نیز برای انجمن به وجود آمد که کمی باعث دلسرد شدن افراد شد که امیدوارم بتوانیم به روال قبلی خود بازگردیم.»


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *